Diskusia Mladí o Mladých - 6.11.

V pondelok 06.11.2023 sa na pôde FPvMV uskutočnila diskusia študentskej organizácie Centrum národov Slovensko. Išlo o pilotnú akciu, ktorá otvorila cyklus diskusii nového projektu Centra národov Slovensko, ktorý symbolicky nesie názov Mladí o mladých. Samotný projekt dáva príležitosť mladým úspešným Slovákom z oblasti verejnej sféry, ktorý sa aktívne zapájajú v oblasti tém, na ktorých stojí aj projekt. Témy ako podpora demokracie, kritického myslenia, občianskej spoločnosti, ale aj odliv mladých ľudí a „mozgov“ zo Slovenska. V rámci pilotnej diskusie vystúpili hostia, ktorými bol Michal Salíni, bývalý mládežnícky delegát SR pri OSN. Súčasťou agendy pána Salíniho, počas výkonu jeho funkcie, bolo reprezentovať hlas slovenskej mládeže v zahraničí, a to práve na pôde OSN a okrem iného v rámci domácej pôdy mal možnosť cestovať po regiónoch Slovenska a rozprávať sa s mladými ľuďmi na stredných školách o dôležitosti OSN, ako aj cieľoch udržateľného rozvoja. Ďalším z hostí bol David Jakub, laureát ocenenia Dobrovoľník roka 2020 pomáhajúci na Slovensku pod záštitou prezidentky SR a bývalého ministra zahraničných vecí, Ivana Korčoka, okrem iného sa David aktívne venuje otázkam mládeže z marginalizovaných skupín a je úspešným absolventom našej fakulty. Treticu rečníkov doplnila súčasná prezidentka CNS Ema Sotáková, ktorá počas svojho štúdia bola súčasťou rôznych organizácii, kde mala možnosť pracovať s mladými ľuďmi a komunikovať s nimi dôležité otázky ľudských práv. V neposlednom rade pri úvodnom otvorení projektu vystúpil aj pán prodekan pre medzinárodnú komunikáciu a medzinárodné vzťahy pán prof. Ušiak a pán Ján Haraslín, ktorý je v súčasnosti komunitným manažérom Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Samotný projekt Mladí o mladých je podporený práve iniciatívou Spolocn.eu, teda Kanceláriou EP na Slovensku.

V rámci pilotnej diskusie dominovali práve témy odlivu mozgov zo Slovenska do zahraničia, primárne dôvody odchodu ako aj hľadanie riešení pre túto situáciu. Okrem iného sa pozornosť venovala aj otázke upevňovania občianskej spoločnosti na Slovensku a potreby rozvíjania kritického myslenia u mladých ľudí.

Ďakujeme všetkým, ktorí nás prišli podporiť.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Fotka 4 Veľkosť: 384.8 kB Formát: jpg Dátum: 8.11.2023
Fotka 3 Veľkosť: 648.9 kB Formát: jpg Dátum: 8.11.2023