Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Simulácia rokovaní Európskeho parlamentu s názvom SimEP 2024 - 14. 3. 2024 - 15. 3. 2024

Minulý týždeň sa na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov uskutočnila Simulácia Európskeho parlamentu, ktorú organizovali členovia mimovládnej organizácie EDUmacy v spolupráci so študentským spolkom Efpolit, Europe Direct UMB, Kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku a Spoločne.eu.

Počas dvoch dní, 14. a 15. marca, si vyše sto študentov z rôznych fakúlt mohlo ozrejmiť prácu poslancov Európskeho parlamentu a posilniť tak svoje argumentačné a rečnícke schopnosti, a taktiež prácu v tíme. Hlavnými agendami počas spomínaných dní boli Bezpečnosť Európskej únie a Zelená dohoda.

Súčasťou simulácie bola aj simulovaná Európska komisia, ktorá pozostávala z vyučujúcich Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov a slúžila ako poradný orgán pre študentov počas vytvárania legislatívnych úprav. Komisiu tvorili pán profesor Terem, pán profesor Ušiak, pani docentka Bolečeková, pani docentka Huraj Rošteková, pán doktor Müller a zástupcovia Európskeho Parlamentu na Slovensku pani Naďa Bezáková Nováková a pán Ján Haraslín.

Aby bola simulácia organizovaná čo najvernejšie skutočnosti, v simulácii bol prítomný aj panel, ktorého súčasťou boli ľudia z podnikateľskej praxe a zastával úlohu Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru. Počas simulácie jeho členovia mohli prinášať pozmeňujúce návrhy v oboch agendách.

Akcia sa podľa ohlasov študentov i vyučujúcich tešila veľkému úspechu, a už teraz je žiadané jej pokračovanie budúci rok.