Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

20 rokov členstva v EÚ - 23. 4. 2024

20 rokov v Európskej únií - diskusia s Robertom Sermekom o tom čo sme získali a o čo sme prišli

Centrum národov Slovensko usporiadalo ďalšiu z diskusií s cieľom podporiť demokraciu a zvýšiť účasť v eurovoľbách, ako aj angažovanosť mladých v politických procesoch. Tentokrát sme mali príležitosť hostiť diskusiu opäť v priestoroch auly Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov, kde sme sa venovali téme 20 rokov v Európskej únii s hosťom Robertom Sermekom. Táto diskusia nám poskytla príležitosť hlbšie sa zamyslieť nad vývojom a výzvami, ktorým sme za 20 rokov čelili ako členovia európskeho spoločenstva, ako aj nad výhodami ktoré nám toto členstvo mohlo priniesť.

Našim hosťom bol vedúci kancelárie európskeho parlamentu na Slovensku, ktorý pravidelne vedie debaty na témy dôležitosti rozpravy o stave únie, práve veta, či odporúčaniach v krízových udalostiach, akými je vojna na Ukrajine. Aktuálne je Robert Sermek jedným z najvyššie postavených euroúradníkov, preto jeho perspektíva na nedostatky a úspechy pôsobenia Slovenska v Európskej únii bola značne prínosná.

Od 1. mája 2004, kedy sa Slovensko stalo členom Európskej únie, sme boli svedkami výrazných zmien na našej krajine. Avšak, hoci sme v mnohých oblastiach dosiahli výrazný pokrok, je nevyhnutné uznať, že sme v niektorých aspektoch zaostali za ostatnými krajinami.

Pre mnohých študentov reprezentuje Európska únia slobodu cestovania, študovania, či práce kdekoľvek v EU. V tomto kontexte hosť zdôraznil dôležitosť študentských programov ako je Erasmus, ktoré umožňujú mladým ľuďom získavať medzinárodné skúsenosti a rozvíjať svoje vedomosti. Sermek porovnal tieto možnosti so svojimi vlastnými skúsenosťami z mladosti, kedy osobné obmedzenia často bránili voľnému pohybu a medzinárodnej spolupráci, čo ukázalo, aký významný pokrok prinieslo členstvo v EÚ a rozvoj študentských programov pre mladú generáciu.

Napriek týmto pozitívnym skúsenostiam a príležitostiam, ktoré osobne využili aj mnohí z našich študentov existujú aj euroskeptici, ktorí vyjadrujú o účinnosti a prospešnosti Európskej únie pochybnosti. Hosť ich však nevykresloval len v negatívnych konotáciach, nakoľko vývoj tlaku na transparentnosť, rešpektovanie národných záujmov a demokratickejšie rozhodovanie je tiež pre chod únie dôležitý. Toto zohľadňovanie rôznych hľadísk a názorov je pre diskusiu o myšlienkach európskej integrácie dôležité, a práve pri udalosti ako nadchádzajúce voľby do europarlamentu sa naše názory na tieto témy môžu prejaviť.

Po diskusii bola pripravená pre účastníkov tématická afterparty v klube Charlie a obdržali kupón so vstupom, čo bolo krásnym zakončením podnetnej diskusie. Tešíme sa, že sme mohli ako študentský spolok Centrum národov Slovensko prispieť k podpore zvýšenia účasti do eurovolieb, ako aj k zhodnoteniu vzťahov, ktoré z nášho členstva v tomto spoločenstve vyplývajú - medzi občanmi ako aj politickými zástupcami. Ďakujeme hosťovi Robertovi Sermekovi aj divákom za účasť a tešíme sa na podobné udalosti v budúcnosti.